Spawanie TIG

Jak wygląda kurs spawacza TIG (Gliwice)?

Kurs spawacza TIG prowadzony jest na 3 poziomach zaawansowania:
– kurs podstawowy – spawanie spoin pachwinowych (P/T FW)
– kurs ponadpodstawowy (etap 1) – spawanie spoin czołowych blach (P BW)
– kurs ponadpodstawowy (etap 2) – spawanie spoin czołowych rur (T BW)

 

Wszystkie kursy na spawacza składają się z części teoretycznej oraz praktycznej, a czas trwania kursu w zależności od intensywności prowadzonego szkolenia to od 2 do 4 tygodni. Standardowy kurs spawania rozpoczyna się zawsze w poniedziałek, ale możliwe są również szkolenia weekendowe (4 weekendy w soboty i niedziele). Po zakończeniu kursu kandydat na spawacza podchodzi do egzaminu praktycznego i teoretycznego. Po pozytywnym egzaminie kursant otrzymuje książeczkę spawacza lub wpis do posiadanej książeczki spawacza sygnowany przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach oraz certyfikat spawacza wg normy europejskiej EN 287-1. W razie potrzeby prowadzimy również egzaminy, które kończą się otrzymaniem świadectwa spawacza UDT TÜV lub DNV oraz na życzenie ASME IX lub AWS D1.1 wraz z pozycją 6GR.

 

Podstawowe wymagania stawiane naszym kandydatom to:
• ukończone 18 lat,
• wykształcenie minimum podstawowe,
• zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania zawodu spawacza.

 

Spawanie TIG (tungsten inert gas) – na czym polega?

Spawanie TIG odbywa się w osłonie gazu obojętnego z zastosowaniem elektrody nietopliwej (wolframowej), z dodaniem materiału dodatkowego bezpośrednio w miejsce wytworzonego łuku. To metoda o najmniejszym udziale gazów i pyłów podczas spawania; uniwersalna w scalaniu różnych materiałów stalowych, aluminium, niklu i jego stopów oraz tytanu, której atutem jest możliwość spawania bardzo cienkich grubości, np. 0,5 mm – również bez materiału dodatkowego.
To metoda o najmniejszej wydajności z dostępnych metod spawania, ale poprzez niewielki czas przygotowawczo-zakończeniowy bardziej ekonomiczna niż 111 (MMA) – spawanie elektrodą otuloną.

 

Prowadzimy też kursy spawania MAGFCAWMIGMMA i spawanie gazowe.

Zaufali nam

DB-logo
Logo-Herbapol
logo-alstom