Spawanie MMA

Jak wygląda kurs spawacza MMA (Gliwice)?

Kurs spawacza MMA prowadzony jest na 3 poziomach zaawansowania:
– kurs podstawowy – spawanie spoin pachwinowych (P/T FW)
– kurs ponadpodstawowy (etap 1) – spawanie spoin czołowych blach (P BW)
– kurs ponadpodstawowy (etap 2) – spawanie spoin czołowych rur (T BW)

 

Wszystkie kursy na spawacza składają się z części teoretycznej i praktycznej, a czas trwania kursu w zależności od intensywności prowadzonego szkolenia to od 2 do 4 tygodni. Standardowy kurs spawania rozpoczyna się zawsze w poniedziałek, ale możliwe są również szkolenia weekendowe (4 weekendy w soboty i niedziele). Po zakończeniu kursu kandydat na spawacza zdaje egzamin teoretyczny i praktyczny. Po pozytywnym egzaminie kursant otrzymuje książeczkę spawacza lub wpis do posiadanej książeczki spawacza sygnowany przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach oraz certyfikat spawacza wg normy europejskiej EN 287-1. W razie potrzeby prowadzimy również egzaminy, które kończą się otrzymaniem świadectwa spawacza UDT TÜV lub DNV oraz na życzenie ASME IX lub AWS D1.1 wraz z pozycją 6GR.

 

Podstawowe wymagania stawiane naszym kandydatom to:
• ukończone 18 lat,
• wykształcenie minimum podstawowe,
• zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania zawodu spawacza.

 

Spawanie metodą MMA (manual metal arc) – na czym polega?

Spawanie elektrodą metalową zaopatrzoną w otulinę ceramiczną lub ceramiczno-organiczną. Otulina, spalając się w łuku elektrycznym, ma zadanie odepchnięcia powietrza z okolicy łuku elektrycznego, a przez to wyparcia tlenu z pobliża roztopionego metalu. Spawanie polega na płytkim stopieniu powierzchni spawanej i stopieniu elektrody będącej materiałem dodatkowym, tworzącym z materiałem spawanym spoinę. Spawanie tą metodą jest możliwe przy zastosowaniu prostych źródeł zasilania.

Otulina tych elektrod umożliwia uzyskanie różnych właściwości ułatwiających spawanie w pozycjach przymusowych. Elektrody otulone mają długość od 350 do 450 mm; są proste i w większości przypadków wymagają suszenia bezpośrednio przed spawaniem lub transportowanie ich na stanowisko robocze w tzw. termosach. Metoda ta jest powszechnie stosowana przy produkcji wszelkich konstrukcji i urządzeń. Chociaż jest prosta w stosowaniu, jest najmniej ekonomiczna ze wszystkich metod.

Prowadzimy też kursy spawania MAGFCAWTIG, MIG spawanie gazowe.

Zaufali nam

DB-logo
Logo-Herbapol
logo-alstom