Lutospawanie metodami MIG, MAG
Metoda łączenia metali definiowana jako lutowanie twarde niekapilarne z wykorzystaniem technik spawalniczych. Sama nazwa kojarzy już dwa procesy, spawania i lutowania. Oznacza to, że proces realizowany jest dokładnie tak samo jak spawanie np. metodą MAG czy TIG tyle tylko, że do wykonania złącza stosuje się materiały dodatkowe (spoiwa) o niższej temperaturze topnienia niż temperatura topnienia materiału spawanego, np. lutospawanie blachy stalowej (temperatura topnienia ok. 1450°C) z wykorzystaniem spoiwa brązowego CuSi3 (temperatura topnienia ok. 1025°C). W metodzie MIG/MAG jako gaz osłonowy stosowany jest czysty argon (metoda MIG) lub mieszanki Ar+CO2 lub Ar+O2 w ilości odpowiednio do 3 i do 1%. Schemat metody przedstawiono na rysunku poniżej.
Lutospawać można metodą MIG/MAG, TIG, gazowo, plazmowo lub nawet laserowo a sposób przygotowania materiału do spawania jest dokładnie taki sam jak do spawania.
Główne zalety metody to:
- łączenie materiałów różnoimiennych których spawanie ze sobą jest niemożliwe. Np.: stal – żeliwo, wysokostopowa stal nierdzewna – aluminium; aluminium – stal ocynkowana; stal ocynkowana bez wypalenia warstwy cynku, miedź ze stalą itp.
- ograniczenie ilości ciepła wprowadzonego do złącza a tym samym minimalizacja odkształceń oraz uniknięcie odparowania cynku w przypadku łączenia blach ocynkowanych;
- łatwość przystosowania klasycznych urządzeń spawalniczych do procesu lutospawania;
- korzystniejsze warunki BHP dla lutospawacza w stosunku do warunków panujących w trakcie spawania.
W ośrodku OSS-WELDER we Wrocławiu szkolenie lutospawaczy odbywa się pod okiem naszych instruktorów z wieloletnim doświadczeniem. Kursanci mają do dyspozycji nieograniczoną ilość próbek a umiejętności zdobywają na nowoczesnych półautomatach spawalniczych wyposażonych w linie synergiczne dedykowane do procesu lutospawania.
Sprawdź też kurs spawacza MAG i kurs spawacza MIG.