Lutospawanie metodami MIG, MAG

Metoda łączenia metali definiowana jako lutowanie twarde niekapilarne z wykorzystaniem technik spawalniczych. Sama nazwa kojarzy już dwa procesy, spawania i lutowania. Oznacza to, że proces realizowany jest dokładnie tak samo jak spawanie np. metodą MAG czy TIG tyle tylko, że do wykonania złącza stosuje się materiały dodatkowe (spoiwa) o niższej temperaturze topnienia niż temperatura topnienia materiału spawanego, np. lutospawanie blachy stalowej (temperatura topnienia ok. 1450°C) z wykorzystaniem spoiwa brązowego CuSi3 (temperatura topnienia ok. 1025°C). W metodzie MIG/MAG jako gaz osłonowy stosowany jest czysty argon (metoda MIG) lub mieszanki Ar+CO2 lub Ar+O2 w ilości odpowiednio do 3 i do 1%. Schemat metody przedstawiono na rysunku poniżej.

 

Lutospawać można metodą MIG/MAG, TIG, gazowo, plazmowo lub nawet laserowo a sposób przygotowania materiału do spawania jest dokładnie taki sam jak do spawania.

Główne zalety metody to:

  • łączenie materiałów różnoimiennych których spawanie ze sobą jest niemożliwe. Np.: stal – żeliwo, wysokostopowa stal nierdzewna – aluminium; aluminium – stal ocynkowana; stal ocynkowana bez wypalenia warstwy cynku, miedź ze stalą itp.
  • ograniczenie ilości ciepła wprowadzonego do złącza a tym samym minimalizacja odkształceń oraz uniknięcie odparowania cynku w przypadku łączenia blach ocynkowanych;
  • łatwość przystosowania klasycznych urządzeń spawalniczych do procesu lutospawania;
  • korzystniejsze warunki BHP dla lutospawacza w stosunku do warunków panujących w trakcie spawania.

W ośrodku OSS-WELDER we Wrocławiu szkolenie lutospawaczy odbywa się pod okiem naszych instruktorów z wieloletnim doświadczeniem. Kursanci mają do dyspozycji nieograniczoną ilość próbek a umiejętności zdobywają  na nowoczesnych półautomatach spawalniczych wyposażonych w linie synergiczne dedykowane do procesu lutospawania.

Sprawdź też kurs spawacza MAG i kurs spawacza MIG.

Marcin Banasik
Marcin Banasik
2024-02-01
Fachura w każdym calu. Jeśli ktoś chce nauczyć się spawać to jest odpowiednie miejsce.
Oczko301
Oczko301
2024-01-17
Super Ośrodek Szkolenia polecam
Mateusz Podsiadły
Mateusz Podsiadły
2024-01-08
Bardzo dobre miejsce do nauki, jedyny maly minusik to mógłby byc jeden instruktor wiecej, natomiast wiedza instruktorow jest na wysokim poziomie. Nie ma owijania w bawelne ucza jak trzeba i sa wymagający, ale to dobrze po to czlowiek wydaje pieniądze aby sie nauczyć. Polecam z calego serca i jeszcze wrócę zdecydowanie!!!
Michal2401
Michal2401
2024-01-04
Dobra jakość szkolenia.Egzamin zdany.
Grażyna Erfurth
Grażyna Erfurth
2023-12-20
Bardzo dziękuję pau Robertowi za profesjonalne podejście wytłumaczenie i cierpliwości do ludzi którzy się uczą. 👌👌👌
Janusz Rychter
Janusz Rychter
2023-12-20
Pełen profesjonalizm. Szkolenie wykonane tak jak się należy. Polecam z czystym sumieniem. 5 gwiazdek to za mało ;)

Zaufali nam

DB-logo
Logo-Herbapol
logo-alstom