Kurs spawacza MIG
Jak wygląda kurs spawacza MIG?
Kurs spawacza MIG prowadzony jest na 3 poziomach zaawansowania:
– kurs podstawowy – spawanie spoin pachwinowych (P/T FW)
– kurs ponadpodstawowy (etap 1) – spawanie spoin czołowych blach (P BW)
– kurs ponadpodstawowy (etap 2) – spawanie spoin czołowych rur (T BW)
Wszystkie kursy na spawacza składają się z części teoretycznej oraz praktycznej, a czas trwania kursu w zależności od intensywności prowadzonego szkolenia to od 2 do 4 tygodni. Standardowy kurs spawania rozpoczyna się zawsze w poniedziałek, ale możliwe są również szkolenia weekendowe (4 weekendy w soboty i niedziele). Po zakończeniu kursu kandydat na spawacza zdaje egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Po pozytywnym egzaminie kursant otrzymuje książeczkę spawacza lub wpis do posiadanej książeczki spawacza sygnowany przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach oraz certyfikat spawacza wg normy europejskiej EN 287-1. W razie potrzeby prowadzimy również egzaminy, które kończą się otrzymaniem świadectwa spawacza UDT TÜV lub DNV oraz na życzenie ASME IX lub AWS D1.1 wraz z pozycją 6GR.
Podstawowe wymagania stawiane naszym kandydatom to:
• ukończone 18 lat,
• wykształcenie minimum podstawowe,
• zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania zawodu spawacza.
Spawanie metodą MIG – na czym polega?
Spawanie w osłonie gazu obojętnego chemicznie w odniesieniu do materiału spawanego; gazem najczęściej stosowanym jest Argon. Metoda wymagająca stosowania butli i sprzętu dozującego gaz w okolice łuku spawalniczego. Topliwa elektroda metalowa bez otuliny może być nawijana na odpowiedni bęben, stąd jej długość ograniczona jest jedynie wymiarami bębna.
Wytworzony łuk elektryczny stapia elektrodę i materiał spawany w osłonie gazu obojętnego tworząc spoinę. Metoda bardzo wydajna, dająca niewielkie ilości pyłów i gazów – ich obecność ściśle zależy od prawidłowego doboru parametrów spawania i czystości przygotowanych elementów do spawania.
Prowadzimy też kursy spawania MAG, FCAW, TIG, MMA i spawanie gazowe.