Spawanie gazowe

Jak wygląda kurs spawania gazowego (Gliwice)?

Kurs spawacza gazowego prowadzony jest na 3 poziomach zaawansowania:
– kurs podstawowy – spawanie spoin pachwinowych (P/T FW)
– kurs ponadpodstawowy (etap 1) – spawanie spoin czołowych blach (P BW)
– kurs ponadpodstawowy (etap 2) – spawanie spoin czołowych rur (T BW)

 

Wszystkie kursy na spawacza składają się z zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej, a czas trwania kursu w zależności od intensywności prowadzonego szkolenia wynosi od 2 do 4 tygodni. Standardowy kurs spawania rozpoczyna się zawsze w poniedziałek, jednak możliwe są również szkolenia weekendowe, czyli 4 weekendy w soboty i niedziele. Po zakończeniu kursu kandydat na spawacza zdaje egzamin praktyczny i teoretyczny. Po pozytywnym egzaminie kursant otrzymuje książeczkę spawacza lub wpis do posiadanej książeczki spawacza sygnowany przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach oraz certyfikat spawacza wg normy europejskiej EN 287-1. W razie potrzeby prowadzimy również egzaminy, które kończą się otrzymaniem świadectwa spawacza UDT TÜV lub DNV oraz na życzenie ASME IX lub AWS D1.1 wraz z pozycją 6GR.

 

Podstawowe wymagania stawiane naszym kandydatom to:
• ukończone 18 lat,
• wykształcenie minimum podstawowe,
• zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania zawodu spawacza.

 

Spawanie gazowe (spawanie acetylenowo-tlenowe) – na czym polega?

Metoda spawania gazowego wykorzystuje energię ze spalania acetylenu w tlenie z dostarczeniem materiału dodatkowego – elektrody metalowej. To metoda o coraz mniejszym zastosowaniu w łączeniu elementów z uwagi na intensywne nagrzewanie materiałów w okolicach spoiny – bardzo szeroka strefa wpływu ciepła, co powoduje osłabienie materiałów spawanych w okolicy złącza.
Ograniczeniem w tej metodzie jest niemożność pospawania materiałów o znacząco różnych grubościach – np. przy spoinach pachwinowych. Wykorzystywana jest przede wszystkim do cięcia materiałów stalowych.

Prowadzimy też kursy spawania MAGFCAWTIGMMA i MIG.

Zaufali nam

DB-logo
Logo-Herbapol
logo-alstom