Spawanie FCAW

Jak wygląda kurs spawacza FCAW (Gliwice)?

Kurs spawacza FCAW prowadzony jest na 3 poziomach zaawansowania:
– kurs podstawowy – spawanie spoin pachwinowych (P/T FW)
– kurs ponadpodstawowy (etap 1) – spawanie spoin czołowych blach (P BW)
– kurs ponadpodstawowy (etap 2) – spawanie spoin czołowych rur (T BW)

 

Wszystkie kursy na spawacza składają się na dwie części: teoretyczną i praktyczną, a czas trwania kursu w zależności od intensywności prowadzonego szkolenia to 2-4 tygodnie. Standardowy kurs spawania rozpoczyna się zawsze w poniedziałek, możliwe są jednak również szkolenia weekendowe (4 weekendy w soboty i niedziele). Po zakończeniu kursu kandydat na spawacza zdaje egzamin teoretyczny, a także praktyczny. Po pozytywnym egzaminie kursant otrzymuje książeczkę spawacza lub wpis do posiadanej książeczki spawacza sygnowany przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach. Ponadto otrzymuje certyfikat spawacza według normy europejskiej EN 287-1. W razie potrzeby prowadzimy również egzaminy, które kończą się otrzymaniem świadectwa spawacza UDT TÜV lub DNV oraz na życzenie ASME IX lub AWS D1.1 wraz z pozycją 6GR.

 

Podstawowe wymagania stawiane naszym kandydatom to:
• ukończone 18 lat,
• wykształcenie minimum podstawowe,
• zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania zawodu spawacza.

 

Spawanie metodą FCAW (spawanie drutami proszkowymi) – na czym polega?

Spawanie elektrodą metalową proszkową w osłonie mieszaniny gazu obojętnego (Ar) i gazu aktywnego (najczęściej jest nim dwutlenek węgla – CO2) to metoda analogiczna do metody 135 (MAG). Elektroda proszkowa jest wytwarzana jako metaliczna powłoka zewnętrzna ze sproszkowaną zawartością wewnątrz; nadaje elektrodzie oczekiwany rodzaj właściwości mechanicznych.

Z uwagi na zawartość elektrody proszkowej spawanie tą metodą jest coraz częściej wykorzystywane przy spawaniu rurociągów przesyłowych oraz konstrukcji silnie obciążonych podczas pracy. Bardziej wydajna od metody 135 oraz mniej podatna na pozostawienie żużla między ściegami. Bardzo chętnie stosowana w zautomatyzowanych stanowiskach roboczych.

 

Prowadzimy też kursy spawania MAGMIGTIGMMA i spawanie gazowe.

Zaufali nam

DB-logo
Logo-Herbapol
logo-alstom